خبر روز
افزایش آمار مبتلایان به کرونا در اقلیم کردستان به 214 مورد

جمعه, ۳ بهمن , ۱۳۹۹ 9 جماد ثاني 1442 Friday, 22 January , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 13 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 3 تعداد دیدگاهها : 2×
 • اوقات شرعی

 • پ
  پ

  تعرفه گمرکی / تعرفه واردات کالا در ایران / حقوق ورودی دریافتی در گمرک چیست؟

  تعرفه گمرکی

  تعرفه گمرکی کالا

  ما در این مقاله به تشریح و پاسخ سوالات زیر می پردازیم

  بخش اول:

  ۱- تعرفه گمرکی یا تعرفه کالا چیست؟

  ۲- مسئول و نهاد تعیین تعرفه در ایران چه کسی است؟

  ۳- چه زمانی تعرفه های گمرکی اعلام می گردد و محتوای بخش نامه تعرفه چیست؟

  ۴- آیا به جز تعرفه گمرکی می بایست تعرفه و حقوق دیگری نیز در گمرک در هنگام ترخیص کالا و یا انجام تشریفات گمرکی پرداخت شود؟

  ۵- در فرآیند واردات به جز تعرفه گمرکی ، چند درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز دریافت می شود؟ کدینگ مورد نظر برای تعرفه کالا چیست؟ سیستم طبقه بندی HS چیست؟

  بخش دوم:

  ۱- تعرفه واردات کالا به ایران چند است و چگونه محاسبه می شود؟

  ۲- تعرفه صادرات کالا از ایران چند است و چگونه محاسبه می شود؟

  ۳- تعرفه های ترجیهی و موافقتنامه های ترجیهی چیست و چه تاثیری در محاسبات حقوق ورودی در هنگام ترخیص کالا دارد؟

  ۴- تعرفه سال های مختلف واردات و صادرات کالا به کشور چگونه است؟

  بخش سوم:

  ۱- تعرفه واردات به کشورهای مختلف چند است و چگونه می توانیم به اطلاعات تعرفه سایر کشورها دست پیدا کنیم؟

  بخش اول : تعریف تعرفه گمرکی / حقوق ورودی

  ۱تعرفه گمرکی یا تعرفه کالا چیست ؟

  معنی و مفهوم تعرفه
  تعرفه عبارت است از مالیات و عوارضی که دولت‌ ها به دلایل حمایتی ، مالی یا ترکیبی آنها از کالا های وارداتی و یا صادراتی اخذ می‌کنند. اصطلاحا این دریافتی به حقوق گمرکی Customs Duties موسوم است. تعرفه گمرکی ممکن است براساس ارزش کالا دریافت شود که در این صورت، آن را تعرفه ارزشی می‌نامند و به روش‌های مختلف محاسبه و دریافت می‌شود. در ادامه به معرفی انواع تعرفه ها پرداخته ایم. اما مفهوم تعرفه در ایران در میان بازرگانان بعضا متفاوت است و در ادبیات تجاری بعضا تعرفه به دو معنای زیر است که سعی کرده این موارد را نیز توضیح دهیم.

  الف- تعریف اول: تعرفه به معنی جایگاه کالا در طبقه بندی HS ( نمانکلاتور سیستم هماهنگ شده(HS- harmonized system) ) است که در گمرک در هنگام اظهار کالا و یا در هنگام دریافت مجوز از سایر مراجع قانونی مانند ثبت سفارش اعلام می شود. بر اساس این تعرفه، بازرگانان و ترخیص کاران درصد یا روش محاسبه میزان حقوق و عوارض گمرکی و مجوز های مورد نیاز برای ورود کالا ، مجوز های مورد نیاز برای ترخیص کالا و گروه کالایی برای دریافت ارز (این مجوز به علت بحران ها ارزی دریافت می شود (سال ۹۸) یا مجاز بودن واردات و صادرات ، را تعیین می نمایند.

  نکته

  طبق قانون امور گمرکی ، ماده ۱ بند ژـ سامانه ( سیستم ) هماهنگ شده به معنای: توصیف و کدگذاری کالا براساس کنوانسیون بین المللی سامانه هماهنگ شده توصیف و نشانه گذاری ( کدگذاری ) کالا مورخ ۱۴ ژوئن ۱۹۸۳ میلادی که به تصویب شورای همکاری گمرکی رسیده و جمهوری اسلامی ایران براساس ماده واحده قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون یاد شده مصوب ۱۳۷۳/۰۶/۲۰ هجری شمسی، به آن پیوسته است.

  به عنوان مثال: می گویند تعرفه اتوی برقی چیست

  تعرفه ی اتوی برقی  85164000 است که در اینجا با ذکر شماره ۸ رقمی که مربوط به آن کالا می باشد ،پاسخ داده می شود.

  در اینجا ذکر یک نکته حائز اهمیت می باشد. ارقام تعرفه گمرکی از سمت چپ به راست دو رقم دو رقم باید خوانده شود .

  به عنوان مثال تعرفه گمرکی اتوی برقی به شرح زیر خوانده می شود: هشتاد و پنج، شانزده، چهل، دوتا صفر

  ب- تعریف دوم: تعرفه به معنای میزان حقوق و عوارض کالا در هنگام اظهار و ترخیص کالا در گمرک است. در این تعریف بازرگانان به دنبال ماخذ محاسبه حقوق و عوارض گمرکی هستند.

  مثال

  تعرفه ی اتوی برقی چند درصد می باشد که منظور ماخذ حقوق ورودی آن کالا می باشد که در کتاب مقررات صادرات و واردات آورده شده است که در پاسخ می گویند ۲۶ درصد . در این حالت اگر ماخذ ارزش بر اساس ارزش کالا باشد، میزان تعرفه گمرکی واردات مساوی است با ارزش کالا ضربدر ۲۶ درصد. در نتیجه بازرگان می بایست این عدد را برای واردات کالا به کشور در هنگام ترخیص کالا به گمرک پرداخت نمایند.

  در این تعریف تعرفه های گمرکی وجوهی است که در گمرک از کالا های وارداتی و صادراتی دریافت می‌شود و به چند دسته تقسیم می‌شود. یکی حقوق و عوارض است که نوعی مالیات غیرمستقیم است و دیگری هزینه‌ هاست که در مقابل انجام خدمت وصول می‌شود.

  مثل هزینه تخلیه و بارگیری، آزمایش، استاندارد و انبارداری. حقوق و عوارض توسط گمرک وصول می‌شود ولی هزینه‌ها توسط سازمان‌های ارائه‌کننده خدمت مثل سازمان بنادر در بنادر ، انبار های عمومی در گمرکات داخلی و سازمان ملی استاندارد وصول می‌گردد.

  حقوق ورودی که در بند (ح) ماده یک قانون امور گمرکی تعریف شده شامل دو قسمت است:

  ۱ ـ حقوق گمرکی (که برای همه کالا ها ۴ درصد است و توسط مجلس وضع شده است).

  ۲ ـ سود بازرگانی که توسط دولت تعیین می‌شود.

  نکته

  تعریف ارزش کالا مطابق ماده ۱۰ قانون امور گمرکی عبارتست از:

  ارزش کالا ی ورودی در گمرک در همه موارد عبارت است از بهای سیف “‌بهای خرید کالا در مبداء به اضافه هزینه بیمه و حمل و نقل و‌ باربندی” و کلیه هزینه‌ های مربوط به افتتاح اعتبار یا واریز بروات و همچنین حق استفاده از امتیاز نقشه، مدل و علامت بازرگانی و سایر حقوق مشابه‌مربوط به کالا و سایر هزینه‌ هایی که به آن کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می‌گیرد که از روی سیاهه خرید یا سایر اسناد تسلیمی صاحب کالا‌ تعیین و بر اساس نرخ ارز و برابری های اعلام شده از طرف بانک مرکزی ایران در روز تسلیم اظهارنامه خواهد بود.

  ۲. سود بازرگانی در قانون ، به چه معنا است؟

  طبق ماده پانزدهم، وزارت صمت با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی ، می بایست برای حمایت از تولید داخل و تسهیل و تسریع محاسبات مبالغ دریافتی از کالا های وارداتی که هزینه یا کارمزدی دریافت می کند، مجموعه ای تحت عنوان سود بازرگانی را تعیین کند و به گمرک ابلاغ کند، منظور موارد زیر است:

  • عوارض گمرکی
  • مابه التفاوت سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان
  • حق ثبت سفارش
  • حق انحصار
  • عوارض شهرداری و هلال احمر
  • عوارض آسفالت و هوایی و بندری و بهداری

  نکته

  ماده ۲ قانون امور گمرکی

  الف – حقوق گمرکی وجوهی است که میزان آن به موجب جدول تعرفه گمرکی ضمیمه این قانون تعیین و دریافت می‌شود.

  ب – سود بازرگانی وجهی است که بر اساس قانون انحصار تجارت خارجی به موجب تصویبنامه هیأت وزیران برقرار می‌گردد.

  ج – هزینه‌ های گمرکی وجوهی است که میزان و شرایط آن با تصویب هیأت وزیران برای تخلیه و باربری و بارگیری ، انبارداری ، آزمایش و‌ تعرفه‌بندی ، بدرقه کالا و خدمات فوق‌العاده تعیین می‌شود. ترتیب وصول و نحوه مصرف این وجوه طبق آیین‌نامه گمرکی تعیین می‌شود.

  د – عوارض دریافتی به وسیله گمرک وجوهی است که وصول آن طبق مقررات به عهده گمرک واگذار می‌شود.

  ۳. انواع تعرفه گمرکی

  تعرفه ها از منظر هدف و شکل و مقام وضع کننده و … تقسیم بندی می شود. دانستن این موارد بسیار با اهمیت است. در ادامه مطالب انواع تعرفه را توضیح خواهیم داد.

  الف- انواع تعرفه از نظر هدف :

  تعرفه مالی : در این تعرفه هدف تامین مخارج مالی دولت است مانند حقوق ورودی خودروی سواری که در قانون بودجه ۱۳۸۴ به عنوان در آمدهای وصولی دولت و به میزان ۱۰۰ در صد تعیین شده بود.
  تعرفه حمایتی : هدف از وضع این تعرفه فراهم آوردن شرایط رقابتی برای کالا های داخلی در مقابل کالا های وارداتی و نیز تعادل تراز پرداخت ها است.
  تعرفه ارشادی : هدف این تعرفه هدایت تقاضا و تغییر انتخاب مصرف کننده از یک محصول به محصول دیگر است. مانند حقوق ورودی ماشین آلات راهسازی مستعمل که بیشتر از نو می باشد.

  ب- انواع تعرفه از نظر مقام وضع کننده

  تعرفه مستقل : به صورت یک طرفه و توسط کشور ذینفع با توجه به ملاحظات ملی تدوین می شود.
  تعرفه قراردادی : تعرفه هایی که به موجب قرارداد های دو یا چند جانبه و برای مدت معینی تعیین می شوند که تعرفه های ترجیهی از این دسته اند.

  ج- انواع تعرفه از نظر شکل

  تعرفه واحددر این تعرفه برای انواع کالاهای وارداتی و صادراتی ماخذ تعیین می شود مانند حقوق گمرکی ۴ درصد برای کلیه کالاها
  تعرفه مرکبدر این تعرفه انواع مختلف واردات به نحوی خاص طبقه بندی و برای هر طبقه یا هرکدام ماخذی تعیین می شود.

  د- انواع تعرفه از نظر ماهیت

  تعرفه عمومی : این تعرفه نسبت به کلیه کالا ها یکسان است و مبدا کالا ی وارده در نرخ حقوق ورودی تاثیری ندارد.
  تعرفه ترجیهی : تعرفه ای است که برای کشورهای مبدا خاصی ارفاق قائل شده و تعرفه کمتری را نسبت به دیگران لحاظ می کند.

  ذ- انواع تعرفه از نظر ماخذ محاسبه

  تعرفه ارزشیدر این روش حقوق گمرکی تابعی از ارزش کالا ست. به همین دلیل دانستن ارزش کالا ضرورت پیدا می کند. در روش ارزشی ، نرخ تعرفه در ارزش کالا ضرب شده و حقوق گمرکی قابل وصول به دست می آید.
  تعرفه مقداری یا ویژه : در این روش حقوق گمرکی قابل وصول تابعی از مقدار یا کمیت کالاست بدین ترتیب که میزان حقوق ورودی در کمیت کالا ( عدد، کیلو، لیتر، طول،…) ضرب شده و حقوق ورودی قابل وصول اخذ می شود. در این روش دانستن ارزش کالا هیچ ضرورتی ندارد.
  تعرفه مرکب یا مختلط : در این روش از دو روش ارزشی و ویژه تواماً استفاده می شود.

  ۴. مسئول و نهاد تعیین تعرفه در ایران چه کسی است؟

  تعرفه گمرکی واردات کالا و صادرات کالا توسط هیئت دولت در ابتدای هر سال را اعلام می گردد. تعرفه های مصوب در هیئت دولت ابتدا می بایست در کمیسیون ماده یک نهایی و تصویب گردند.

  کمیسیون ماده ۱ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صاردات و واردات به شرح زیر است:

  کمیته دائمی مقررات صادرات و واردات متشکل از نمایندگان نهاد ریاست جمهوری ، وزارت بازرگانی ، وزارت راه و ترابرای ، وزارت نفت ، وزارت امور خارجه ، وزارت کار و امور اجتماعی ، وزارتخانه های صنعتی و معدنی ، وزارت کشاورزی ، وزارت جهاد سازندگی ، وزارت امور اقتصادی و دارایی ، وزارت تعاون ، سازمان برنامه و بودجه ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، گمرک ایران ، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و اتاق تعاون ، تهیه پیش نویس لوایح قانونی ، مصوبات هیات دولت ، شورای اقتصاد و کمیسیون اقتصاد هیات دولت را در موارد زیر به عهده خواهد داشت : 

  1. لایحه مقررات صادرات و ورادات، لوایح موردی برای انجام اصلاحات و تغییرات لازم در قانون مقررات صادرات و واردات . 
  2. لایحه برای لغو انحصاراتی که مانع رشد تولید یا تجارت است. 
  3. آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادارت و واردات ، اصلاحات و تغییرات موردی روی آیین نامه اجرایی قانون مذکور. 
  4. اصلاحات و تغییرات مندرجات جدول تعرفه گمرکی ضمیمه مقررات صادرات و واردات. 
  5. طرح تصویبنامه های هیات وزیران ، شورای اقتصاد و کمیسیون اقتصادی هیات وزیران در رابطه با مقررات صادرات و واردات. 
  6. کمیته مذکور همچنین بررسی و اظهار نظر و اقدام روی پیشنهادهای مربوط به مقررات صادرات و واردات را نیز به عهده خواهد داشت.

  تبصره ۱

  کمیته موضوع این ماده در وزارت بازرگانی و به ریاست معاون وزیر بازرگانی تشکیل می گردد . دبیرخانه کمیته مذکور در وزارت بازرگانی خواهد بود. نظر کمیته به مراجع ذی ربط منعکس خواهد گردید

  تبصره ۲

  در مواردی که وزارتخانه های دیگری در ارتباط با موضوع باشند نماینده وزارتخانه ذی ربط با حق رای به جلسه دعوت خواهد شد.

  ۵. HS Code یا کد بین المللی کالا چیست؟

  HS Code یا کد بین المللی کالا چیست؟ HS Code یک سیستم عملکرد استاندارد سازی کنترل شناسایی و طبقه بندی محصولات می باشد که توسط دولت ها با توجه به سیاست های مالیاتی ، قیمت گذاری ، بودجه بندی و اقتصاد طراحی می شوند . HS Code  یک سامانه ی بین المللی است که توسط WTO به اجرا درآمده است .

  در این سامانه تمام کالا بر اساس یک کد ۸ یا ۱۰ رقمی در کشور ها طبقه بندی شده که ۴ یا ۶ رقم اول بین کشور های عضو مشترک است و ۲ یا ۴ رقم بعدی بر اساس فضای طبقه بندی کالا ی کشورها متفاوت می تواند باشد .

  از آنجایی که این تعرفه تا ۶ رقم اول از سمت چپ در بین کشورها مشترک است لذا می تواند در مکاتبات و مبادلات تجاری استاندارد خوبی برای تشخیص کالا باشد. دو رقم اول HS مربوط به فصل مربوطه استدو رقم دوم سر دسته را نشان می دهد و دو رقم سوم زیر دسته را نمایش می دهد.

  مثال

  کد hs 1006.30 نشان دهنده فصل ۱۰ (غله) سر دسته ۰۶ (برنج) و زیر دسته ۳۰ (برنج نيمه سفيدشده(Semi milled Rice) يا برنج كامل سفيد شده(Wholly milled Rice) حتي صيقلي يا براق شده(۱)) است.

  ساختار طبقه بندی و تعرفه برنج Rice Hs code

  ساختار طبقه بندی و تعرفه برنج Rice Hs code

  ساختار طبقه بندی و تعرفه برنج Rice Hs code

  فصول HS چیست؟ آخرین ویرایش ۹۸/۱۰/۲۸

  • قسمت اولحیوانات زنده ، محصولات حیوانی
  • قسمت دوممحصولات نباتی
  • قسمت سومچربی ها و روغن های حیوانی یا نباتی، فرآورده های
  • قسمت چهارممحصولات صنایع غذایی ، نوشابه ها ، آبگون های الکلی و
  • قسمت پنجممحصولات معدنی
  • قسمت ششممحصولات صنایع شیمیایی یا صنایع وابسته به آن
  • قسمت هفتممواد پلاستیکی و اشیاء ساخته شده از این مواد، کائوچو و اشیاء
  • قسمت هشتمپوست خام، چرم، پوست های نرم و اشیاء ساخته شده از این مواد، اشیاء
  • قسمت نهمچوب و اشیاء چوبی، زغال چوب، چوب پنبه و اشیاء چوب پنبه ای،
  • قسمت دهمخمیرچوب یا سایر مواد الیافی سلولزی، کاغذ یا مقوا برای بازیافت
  • قسمت یازدهممواد نسجی و مصنوعات از این مواد
  • قسمت دوازدهمکفش، کلاه، چترآفتابی، عصا، عصای صندلی شو، شلاق و تازیانه،
  • قسمت سیزدهممصنوعات از سنگ، گچ، سیمان، پنبه نسوز (Asbestos)، میکا ،
  • قسمت چهاردهممروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های گرانبها یا نیمه گرانبها، فلزات
  • قسمت پانزدهمفلزات معمولی و مصنوعات آنها
  • قسمت شانزدهمماشین آلات و وسایل مکانیکی، ادوات برقی، اجزاء و قطعات آنها و
  • قسمت هفدهموسایل نقلیه زمینی، هوایی، آبی و تجهیزات ترابری مربوط به آنها
  • قسمت هجدهمآلات و دستگاههای اپتیک، عکاسی، سینماتوگرافی، سنجش، کنترل،
  • قسمت نوزدهماسلحه و مهمات، اجزاء و قطعات و متفرعات آنها
  • قسمت بیستمکالاها و مصنوعات گوناگون
  • قسمت بیست و یکماشیاء هنری، اشیاء کلکسیون یا عتیقه

  جهت مشاهده و دانلود فایل حقوق ورودی و تعرفه گمرکی کالا فایل زیر را دانلود نمایید

  تعرفه گمرکی و حقوق ورودی کالا سال ۹۸ – کتاب مقررات صادرات و واردات سال۹۸

  بخش دوم- تعرفه گمرکی در ایران

  ۱تعرفه واردات کالا به ایران چند است و چگونه محاسبه می شود

  قانون امور گمرکی ماده ۱ بند د ـ حقوق ورودی

  حقوق گمرکی معادل چهار درصد (۴%) ارزش گمرکی کالا به اضافه سود بازرگانی که توسط هیأت وزیران تعیین می گردد به علاوه وجوهی که به موجب قانون ، گمرک مسئول وصول آن است و به واردات قطعی کالا تعلق می گیرد ولی شامل هزینه های انجام خدمات نمی شود.

  برای آشنایی بیشتر با چگونگی تعیین ارزی کالای وارداتی بخش دوم ـ تعیین ارزش و قواعد مبدأ ( آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی ) ، فصل اول ـ ارزش کالا، مبحث اول ـ ارزش کالای ورودی ( وارداتی ) آیین نامه اجرای قانون امور گمرکی را مطالعه نمایید

  آیین نامه اجرای قانون امور گمرکی

  نمایش محتویات ۱۰ ۲۰ ۲۵ ۵۰ ۱۰۰

  جستجو:

  کد HSفصلعنوانحقوق ورودی
  ۰۱۰۱۲۱۰۰اسب، الاغ، قاطر و استر، زنده.ـ ـ حيوانات مولد نژاد خالص۵
  ۰۱۰۲۲۱۱۰حيوانات زنده از نوع گاو.ـ ـ ـ گاو شيري۵
  ۰۱۰۲۲۱۲۰ـ ـ ـ گاو گوشتي۵
  ۰۱۰۲۲۱۳۰— گاو دو منظوره (شيري و گوشتي)۵
  ۰۱۰۲۲۱۴۰— گاو نر مولد نژاد (شيري، گوشتي، دو منظوره)۵
  ۰۱۰۲۲۱۹۰حيوانات زنده از نوع گاو.ـ ـ ـ ساير۵
  ۰۱۰۲۲۹۰۰حيوانات زنده از نوع گاو.ـ ـ ساير۵
  ۰۱۰۲۳۱۰۰حيوانات زنده از نوع گاو.ـ ـ مولد نژاد خالص۵
  ۰۱۰۲۳۹۰۰حيوانات زنده از نوع گاو.ـ ـ ساير۵
  ۰۱۰۲۹۰۰۰حيوانات زنده از نوع گاو.ـ ساير۵
  ۰۱۰۴۱۰۱۰ـ ـ ـ گوسفند مولد نژاد خالص۵
  ۰۱۰۴۱۰۹۰ـ ـ ـ ساير۵
  ۰۱۰۴۲۰۱۰حيوانات زنده از نوع گوسفند و بز.ـ ـ ـ بز مولد نژاد خالص۵
  ۰۱۰۴۲۰۹۰حيوانات زنده از نوع گوسفند و بز.ـ ـ ـ ساير۵
  ۰۱۰۵۱۱۱۰مرغ، خروس، اردك، غاز، بوقلمون و مرغ شاخدار، زنده ازنوع خانگي.ـ ـ ـ جوجه اجداد گوشتي يكروزه۵
  ۰۱۰۵۱۱۲۰مرغ، خروس، اردك، غاز، بوقلمون و مرغ شاخدار، زنده ازنوع خانگي.ـ ـ ـ جوجه مادر گوشتي يكروزه۵
  ۰۱۰۵۱۱۳۰مرغ، خروس، اردك، غاز، بوقلمون و مرغ شاخدار، زنده ازنوع خانگي.ـ ـ ـ جوجه اجداد تخم‌گذار يكروزه۵
  ۰۱۰۵۱۱۴۰مرغ، خروس، اردك، غاز، بوقلمون و مرغ شاخدار، زنده ازنوع خانگي.ـ ـ ـ جوجه مادر يكروزه تخم‌گذار۵
  ۰۱۰۵۱۱۵۰مرغ، خروس، اردك، غاز، بوقلمون و مرغ شاخدار، زنده ازنوع خانگي.ـ ـ ـ جوجه يكروزه گوشتي۵
  ۰۱۰۵۱۱۶۰مرغ، خروس، اردك، غاز، بوقلمون و مرغ شاخدار، زنده ازنوع خانگي.ـ ـ ـ جوجه يكروزه تخمگذار۵

  نمایش ۱ تا ۲۰ از مجموع ۶,۵۵۹ مورد

  قبلیبعدی

  ۲تعرفه صادرات کالا به ایران چند است و چگونه محاسبه می شود

  مبحث دوم ـ  ارزش گمرکی کالای صدوری ( صادراتی )
  ماده ۱۶ـ ارزش گمرکی کالای صدوری، عبارت است از قیمت فروش کالا برای صدور به اضافه هزینه بیمه ، باربری و حمل  و نقل و سایر هزینه هایی که به آن کالا تا خروج از قلمرو گمرکی تعلق می گیرد و از روی سیاهه و اسناد تسلیمی صادرکننده تعیین می گردد.

  در صورت عدم ارائه اسناد و یا نامتناسب بودن ارزش اظهار شده به دلایل مستند، گمرک ارزش کالای صدوری را با استعلام از مراجع ذی ربط و براساس قیمت عمده فروشی آن در بازار داخلی به اضافه هزینه هایی که تا خروج از قلمرو گمرکی به آن تعلق می گیرد تعیین می نماید.

  ۳تعرفه گمرکی سال های گذشته ایران چند بود

  شما می توانید برای مشاهده تعرفه گمرکی و حقوق ورودی کالا در سال های گذشته از لینک های زیر استفاده نمایید

  تعرفه گمرکی و حقوق ورودی کالا سال ۹۹– کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۹۹

  تعرفه گمرکی و حقوق ورودی کالا سال ۹۸ – کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۹۸

  تعرفه گمرکی و حقوق ورودی کالا سال ۹۷- کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۹۷

  تعرفه گمرکی و حقوق ورودی کالا سال ۹۶- کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۹۶

  تعرفه گمرکی و حقوق ورودی کالا سال ۹۵- کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۹۵

  تعرفه گمرکی و حقوق ورودی کالا سال ۹۴- کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۹۴

  بخش سوم- تعرفه گمرکی سایر کشورها

  پیدا کردن دقیق تعرفه گمرکی سایر کشورها کمی دشوار است. ولیکن شما برای انجام امور بازاریابی و تحقیقات بازار و یا صادرات کالا و ..  نیاز به بررسی دقیق تعرفه گمرکی سایر کشورها دارید.
  برای این منظور ما دو راهکار داریم:

  اول: شما می توانید از طریق بخش تحلیل بازارهای صادراتی کشورهای مختلف، بخش قوانین و مقررات، بخشی از اطلاعات مربوط به حقوق و عوارض گمرکی و اطلاعات مرتبط را کسب نمایید. 
  دوم: شما با استفاده از سایت های مختلف به اطلاعات مرتبط با تعرفه سایر کشورها دسترسی داشته باشید. تعرفه گمرکی سایر کشورها توسط سازمان جهانی گمرک و سازمان تجارت جهانی نیز منتشر می شود. ولی در ادامه دو درگاه مختلف برای بررسی تعرفه کشورهای مختلف ارائه شده است.

  سایت کشور استرالیا برای بررسی تعرفه ها (محدود به توافق نامه تجارت آزاد)

  مرکز دانلود تعرفه های WTO

  نرخ ارز گمرکی

  منظور از ارز هر وسیله‌ای است که به صورت اسکناس، حواله یا چک در مبادلات خارجی جهت پرداخت‌ها استفاده می‌شود.

  و منظور از نرخ ارز خارجی عبارت است از مقداری از واحد پولی ملی که برای بدست آوردن واحد پول کشور دیگر باید پرداخت شود.

  برخی از محصولات وارداتی به کشور مشمول پرداخت حقوق و عوارض گمرکی می‌شوند که معمولا این عوارض به صورت درصدی از ارزش تعیین شده برای کالا توسط گمرک محاسبه می‌شود.

  از سوی دیگر با توجه به اینکه کالا های وارداتی توسط گمرک بر اساس ارزهای خارجی بسته به کشور مبدا ارزش‌گذاری می‌شود برای تعیین میزان حقوق و عوارض گمرکی نرخ اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای ارزهای مختلف محاسبه می‌شود.

  نوع ارزواحد ارزنرخ ارز به ریال
  دلار آمریکا ($)USD۴۲,۰۰۰
  یورو (€)EUR۴۷,۶۱۴
  پوند انگلیس (£)GBP۵۴,۲۸۰
  یکصد ین ژاپن (¥)JPY100۴۰,۱۶۲
  فرانک سوئیس (Fr.)CHF۴۴,۸۹۵
  دلار کانادا ($)CAD۳۰,۶۷۰
  دلار استرالیا ($)AUD۲۷,۳۲۷
  کرون نروژ (NOK)NOK۴,۳۹۴
  کرون سوئد (kr)SEK۴,۴۲۵
  کرون دانمارک (DKK)DKK۶,۳۷۲
  درهم امارات متحده عربی (AED)AED۱۱,۴۳۷
  ریال عربستان سعودی (ریال)SAR۱۱,۲۰۱
  دینار کویت (د.ک)KWD۱۳۷,۲۴۴
  دینار بحرین (د.ب.)BHD۱۱۱,۷۰۵
  ریال قطر (QAR)QAR۱۱,۵۳۹
  ریال عمان (ر.ع)OMR۱۰۹,۲۳۴
  روپیه هندوستان (Rs.)INR۵۶۸
  لیر ترکیه (TRY)TRY۶,۸۳۴
  راند آفریقای جنوبی (R)ZAR۲,۶۳۳
  یکصد دینار عراق (ع.د)IQD100۳,۵۲۰
  یوان چین (¥)CNY۶,۰۴۱
  رینگیت مالزی (MYR)MYR۹,۹۱۶
  دلار سنگاپور (SGD)SGD۳۰,۲۱۷
  دلار هنگ کنگ ($)HKD۵,۴۰۷
  هزار روپیه اندونزی (Rp)IDR1000۲,۹۲۶
  هزار وون کره جنوبی (₩)KRW1000۳۵,۱۸۷
  درام ارمنستان (AMD)AMD۸,۶۷۱
  منات آذربایجان (AZN)AZN۲۴,۷۵۸
  روبل روسیه (RUB)RUB۵۹۳
  دلار تایوان ($)TWD۱,۴۰۱
  ریونیا اوکراین (₴)UAH۱,۶۵۳
  یک هزار روبل بلاروس (BYR)BYR1000۱۸,۲۳۷
  یکصد بات تایلند (฿)THD100۱۳۳,۱۷۷
  نرخ ارز صادراتی ($)USD۱۳۶,۷۲۱
  نرخ ارز صادراتی (یورو)(€)۱۵۳,۶۳۹

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.